Ukrainian Science Diaspora

Історія

Історія створення веб-платформи

Історія створення веб-платформи «Українська наукова діаспора» розпочалась через три місяці після російського повномасштабного вторгнення в Україну. Тоді, за порадою Представництва Європейського Союзу в США, в онлайн зустрілись троє ентузіастів з Массачусетського інституту технологій (МІТ) - Юлія Кухаренко, Майкл Леськів і Райнер Фрост – і двоє майбутніх координаторів Офісу підтримки вченого – Євгенія Поліщук та Ігор Лиман. Представники МІТ виступили з ініціативою пошуку варіантів підтримки України з боку їхнього інституту. Як результат, менше ніж за два місяці був підготовлений візит Юлії Кухаренко та Майкла Леськів до України, в рамках якого була організована ціла низка зустрічей цієї делегації МІТ в українських урядових, наукових і освітніх установах.

Вже восени 2022 року MIT Science and Technology Initiatives запустила спеціальну програму MIT-Ukraine, покликану сприяти студентським та викладацьким зв’язкам між цим топовим американським інститутом і Україною. Керівником програми MIT-Ukraine стала Елізабет Вуд, а програмним менеджером – Світлана Красинська.

Однією зі складових програми MIT-Ukraine і було створення веб-платформи «Українська наукова діаспора» однойменної ініціативи Офісу підтримки вченого – проєкту Ради молодих учених при Міністерстві освіти та науки України. Для розробки платформи були відібрані шість студентів MIT - Nisha Nkya, Michelle Luo, Vivan Chinoda, Sabrina Hu, Esther Kinyanjui, Suzanne Jiang, фінансово підтримані програмою. На початку лютого 2023 року відбулась організаційна зустріч Євгенії Поліщук та Ігоря Лимана з Елізабет Вуд і Світланою Красинською, а з 14 лютого – і їхні щотижневі робочі зустрічі з самими студентами. Так крок за кроком українці та американці спільно просувались від ідеї до концепції та її реалізації.

Концепція платформи «шліфувалась» через обговорення в рамках чисельних заходів, включно з «Українська наукова діаспора: об’єднання науковців заради майбутнього | Ukrainian Science Diaspora: connecting scholars for the future», який став завершальним днем конференції "One year of war in Ukraine, exploring the impact on the science sector and supporting initiatives", організованої International Science Council (ISC) та All European Academies (ALLEA).

Міністерство освіти та науки України розмістило платформу «Українська наукова діаспора» на своєму домені.

Докладніше про MIT-Ukraine program та створення платформи «Українська наукова діаспора» див. тут MIT-Ukraine Program

Докладніше про ініціативу «Українська наукова діаспора» див. тут: Ukrainian Science Diaspora Initiative