Ukrainian Science Diaspora

Концепція

КОНЦЕПЦІЯ ІНІЦІАТИВИ “УКРАЇНСЬКА НАУКОВА ДІАСПОРА | UKRAINIAN SCIENCE DIASPORA”

Російська війна в Україні змусила багатьох українських науковців залишити країну. Чимало університетів і дослідницьких установ світу люб’язно допомогли та прийняли їх. Це велика підтримка, а також вияв солідарності з українським народом. Попередня оцінка Міністерства освіти і науки в Україні показала, що за кордоном перебувають понад 5 тис. науковців, які залишили Україну після вторгнення. Ці люди розпорошені по всьому світу, але зараз важливо підтримувати з ними контакт і не втратити його для подальшої відбудови та розвитку України. Як показує досвід інших країн, які пережили війну, міграція науковців для розвитку їх рідної країни може бути ефективною.

Офіс підтримки вченого при Раді молодих учених при Міністерстві освіти і науки України розпочав ініціативу “Українська наукова діаспора | Ukrainian Science Diaspora”. Ініціатива започаткована з метою об’єднання зусиль українських учених різних хвиль міграції для відбудови та розвитку України, а також ефективнішої інтеграції українських учених до світового наукового співтовариства.

Хто може належати до української наукової діаспори згідно з концепцією цієї ініціативи?

Ті особи, які 1) не проживають в Україні, 2) мають громадянство України або за походженням вважають себе українцями (мають українське коріння), 3) мають або мали статус науковця/дослідника, 4) зацікавлені у спільних дослідницьких та інших проєктах, пов’язаних з відновленням та розвитком України.

Передбачається, що реалізація ініціативи “Українська наукова діаспора | Ukrainian Science Diaspora” сприятиме:

- зміцненню згуртованості українців за кордоном для реалізації ідей, пов’язаних зі повоєнним відновленням через науку;

- покращенню іміджу української науки у світі;

- налагодженню ефективного нетворкінгу в різних галузях науки як в середині української наукової діаспори, так і між її представниками та науковцями в Україні;

- інституційній співпраці між українськими та закордонними ЗВО та науковими установами;

- започаткування наставництва тими представниками української наукової діаспори, які тривалий час проживають за кордоном;

- підвищення представництва наукової діяльності членів діаспори;

- ініціювання та реалізація благодійних проєктів.

Ініціативою “Українська наукова діаспора | Ukrainian Science Diaspora” передбачено наступні дії:

- Визначення потреб українських науковців для подальшої розробки політики з їхньої підтримки та повернення в Україну;

- Залучення української наукової діаспори до діалогу та спілкування між собою та з науковцями, які залишилися в Україні.

- Консультації щодо створення центрів українських наукових спільнот у різних країнах та підтримки їх діяльності.

- Створення карти української наукової діаспори та бази даних тих науковців, які могли б брати участь у спільних ініціативах у майбутньому.